مقابله با باج افزار خطرناک Jigsaw

باج افزار خطرناک Jigsaw بر اساس سناریوی فیلم اره طراحی شده و فایل های کاربر را یکی پس از دیگری حذف می کند.

Jigsaw از سال ۲۰۱۶ در حال قربانی گرفتن است و شهرت خود را مدیون تحت فشار قرار دادن کاربر برای پرداخت سریع باج است. ظاهرا توسعه دهندگان این بدافزار ایده وارد کردن فشار روانی به کاربر را از فیلم «اره» الهام گرفته اند که در آن کاراکترها باید معمایی را در زمان کوتاه حل می کردند وگرنه عواقب وحشتناکی در انتظارشان بود.

Jigsaw نه تنها فایل ها را رمزنگاری می کند بلکه با نمایش یک شمارنده معکوس آنها را به صورت منظم و بر اساس یک جدول زمانی حذف می کند. در صورتی که کاربر حاضر به پرداخت باج درخواستی نشود، یک ساعت پس از رمزنگاری اولین فایل حذف می شود و پس از آن راس هر ساعت تعداد بیشتری از فایل ها پاکسازی می شوند.

باج درخواستی در نسخه های مختلف بین ۲۰ تا ۲۰۰۰ دلار متغیر است و روش هایی مانند ریبوت هم تنها باعث حذف یکجای هزار فایل می شود. اگر کاربر کماکان تسلیم نشود تا ۷۲ ساعت بعد همه فایل ها از سیستم حذف شده و برخی اطلاعات وی به صورت عمومی در وب منتشر می شود.

حالا یک کمپانی امنیتی ابزاری رایگان را منتشر کرده که قادر به رمزگشایی فایل های قفل شده توسط ۸۵ نسخه مختلف از باج افزار Jigsaw است. این کمپانی قصد به‌روزرسانی منظم نرم افزار خود را دارد تا قادر به عبور از سد مدل های بعدی Jigsaw هم باشد.